gözyaşı kanalı

Gözyaşı Kanalı Tıkanıklığı Nedir?

Gözyaşı gözler için son derece önemlidir, görevini tamamlayan gözyaşı sıvısının gözyaşı kanalı vasıtasıyla gözü terk etmesi gerekir. Göz ile burun arasında bulunan kanallar bu görevi üstlenir. Bazı durumlarda bu kanallar tıkanır ve gözyaşı burun boşluğuna dökülemez. Gözyaşı kanalı tıkanıklığı adı verilen problem oluşur. Bu durumun oluşmasında en önemli etken enfeksiyonlardır. Gözyaşı kesesinde veya gözyaşı kanallarında meydana gelen enfeksiyonlar tıkanıklığa sebep olabilir.

Gözyaşının Görevleri Nelerdir?

Gözyaşı göz kapaklarının altında ve gözün üst kısmında bulunan bezlerden üretilir ve kanallarlar vasıtasıyla göze dökülür. Göz sağlığı açısından son derece önemli görevlere sahiptir. Gözün en dışındaki saydam tabaka olan korneada kan damarı bulunmaz. Kornea hücrelerinin beslenmesi ve canlılığı devam ettirebilmesi için beslenmesi gerekir. Gerekli besin ve oksijen gözyaşı içerisinden çözünmüş halde alınır. Aksi halde göz kurur ve kornea tabakası beslenemeyeceğinden dolayı canlılığını yitirir.

Gözyaşı gözün temizliği ve korunmasında da görevlidir. Göz kapakları açılıp kapanırken oluşacak sürtünmeyi engeller. Sıvı içerisinde bulunan maddeler enfeksiyon oluşumuna karşı korur. Yabancı bir madde ile temas durumunda gözyaşı salgısı artarak bu maddenin gözden atılmasını sağlar. Görevini tamamlayan gözyaşı kanallar aracılığıyla burun boşluğuna dökülür.

Gözyaşı Kanalı Tıkanıklığının Belirtileri Nelerdir?

  • Göz yaşarması,
  • Burun kökü bölgesinde ağrı ve şişlik,
  • Çapaklanma

Gözyaşı kanalları tıkandığında burun boşluğuna ilerleyemeyen sıvı gözlerde birikir. Gözde biriken sıvı içerisinde mikroorganizmalar çoğalır. Bu durum göz sağlığı açısından son derece tehlikelidir. Enfeksiyonun kalıcı hale gelmesini ve yayılmasını önlemek için tıkanıklığın belirlenmesi ve tedavi edilmesi gerekir. Gözyaşı kanalı tıkanıklığının belirtileri dikkate alınarak erken teşhis edilebilir.

Gözde biriken sıvı kişide sürekli seyreden göz yaşarması ile kendini gösterir. Bununla birlikte gözyaşı kanallarının bulunduğu burun kökü bölgesinde enfeksiyona bağlı ağrı ve şişlik oluşur. Sürekli yaşaran gözlerde bol miktarda çapak oluşur.

Gözyaşı Kanalı Tıkanıklığının Tedavisi Nasıldır?

Gözyaşı kanallarında oluşan enfeksiyonlara müdahale edilmezse bağışıklık sistemi tarafından ortadan kaldırılır. Fakat bu durum sonucunda kanal yapılarında bazı anatomik farklılıklar oluşur ve kalıcı olarak tıkanır. Bu durumun çözümü cerrahi müdahale ile kanalların açılmasıdır.

Gözyaşı kanalı tıkanıklığı tedavisi uzun yıllardır dakriyosistorinostomi kısa adı ile DSR adı verilen gözyaşı kanal ameliyatı ile gerçekleştiriliyor. Cerrahi yöntemler kullanılarak tıkanıklık bypass edilerek hemen üst kısmından yeni kanallar açılıyor. Gelişen teknoloji ile birçok hastalığın tedavisinde büyük yol katedildi. Son yıllarda gözyaşı kanalı tıkanıklığının tedavisinde lazerli yöntemler yaygınlık kazanmaya başladı.

Lazerle gerçekleştirilen ameliyatlar burun içinden gerçekleştirilmektedir. Bu sayede hastanın burun kenarlarında herhangi bir ameliyat izi görülmez. Tedavi lokal anestezi altında genel anesteziye gerek kalmadan dakikalar içerisinde ağrı ve acı hissedilmeden gerçekleştirilir. Tedavinin en büyük avantajlarından biri ise hastaneye yatmaya gerek duyulmaz ve hasta operasyondan sonra herhangi bir komplikasyon ile karşılaşılmaması durumunda evine gidebilir, günlük hayatına kaldığı yerden devam edebilir.