kontakt lens

Kontakt Lens Nedir?

Kontakt lensler göz bozukluklarında gözlükler yerine kullanılması her geçen gün yaygınlaşan optik sistemlerdir. Medikal kullanımının yanı sıra göz renginin değiştirilmesi amacıyla da estetik amaçlı kullanılmaktadır. Kornea üzerine yerleştirilen lensler herhangi bir batma hissi veya rahatsızlığa sebebiyet vermez. Gelişen teknoloji ile birlikte lensleri sağladığı fayda ve konfor da her geçen gün artmaktadır.

Kontakt Lenslerin Kullanım Alanları Nelerdir?

Kontakt lensler en yaygın bilinen haliyle miyop, astigmat ve hipermetrop gibi göz merceğinin kırıcılığının bozulduğu göz kusurlarında kullanılır. Bunun yanında lenslerin sağlık alanında kullanımı her geçen gün artmakta. Buna örnek olarak göz yüzeyi hasarlarında tedavi edici olarak kullanılması örnek verilebilir. Yine kornea bozukluklarının tedavi edilmesinde de kontakt lensler kullanılır. Sağlık amacının dışında göz rengini değiştirmek için de kullanılmaktadır.

Kontakt Lens Çeşitleri Nelerdir?

Kontakt lensler kullanım özelliklerine bağlı olarak temelde iki çeşittir.

  1. Yumuşak lensler: Daha sık kullanılan türüdür. Herhangi ekstra bir durum söz konusu değilse yumuşak lensler kullanılır. İsminden de anlaşılacağı üzere yumuşak bir yapıları vardır ve göze takıldığında rahatsızlık oluşturmazlar. Miyop, hipermetrop, astigmat gibi görme kusurlarının giderilmesinde kullanılır.
  2. Gaz geçirgen sert lensler: Oksijen geçirme özelliğine sahip lenslerdir. Sert yapıda olmaları sayesinde özellikle korneada şekil bozukluğu bulunan yüksek astigmatizm ve keratokonus gibi olgularda tercih edilir. Sert yapıda olduklarından ilk takıldığında gözde batma hissine sebep olsa da bu durum geçicidir.

Kontakt Lenslerin Özellikleri Nelerdir?

Lensler kornea üzerine yerleştirilerek kullanıldığından dolayı gözün yapısına uyum sağlamalıdır. Gözün fiziksel özellikleri dikkate alınarak lensler geliştirilmiştir. Kontakt lensler de ön ve arka yüzey bulunur. Arka yüzey kornea yüzeyine yerleşmiştir. Ön yüzey ise göz kusurunun tedavisinin sağlanabilmesi için gerekli kırıcılığı sağlamalıdır. Arka yüzeyin kornea üzerine yerleşmesi için uygun şekilde olması gerekir. Temel eğri (base curve) kavramı lensin eğriliğini ifade eder. Lens göz bebeğinin büyüklüğüne uygun olmalıdır. Kontakt lenslerin çap değeri göz çapı ile uyumlu olmalıdır.

Kontakt Lens Bakımı Nasıl Yapılır?

Kontakt lensler yalnızca yetkili kişiler tarafından reçete edilebilir. Öncelikle yapılacak olan lens muayenesi ile kişinin lense uygun olup olmadığı tespit edilmelidir ve kişiye özel lens seçilmelidir. Reçetelendirilmiş kullanım programına uymalıdır. Lenslerin kullanım süresi son derece önemlidir. Haftalık lensleri daha uzun süre kullanmaya çalışmak sağlık açısından risklere yol açabilir. Lensler kesinlikle başkaları ile paylaşılmaz. Lensi takıp çıkarırken tırnakları kullanmak lense fiziksel zarar verebileceği gibi mikroorganizmaların çoğalmasına da zemin hazırlar. Lens temizliği için musluk suyu kullanmak suda bulunan mikroorganizmaların lense bulaşmasına sebep olur. Lens temizliği solüsyonla yapılmalı ve her seferinde solüsyon tazelemelidir. Lens kullanımı sırasında beklenmeyen bir durum söz konusu olduğunda vakit kaybetmeden göz doktoruna başvurmak gerekir.