lazer göz ameliyatı

Lazer Göz Ameliyatı (Excimer Lazer)

Lazer göz ameliyatı veya daha yaygın bilinen adıyla göz çirdirme; miyop, hipermetrop ve astigmat sorunları ile karşılaşan hastalara uygulanan oldukça başarılı bir yöntemdir. Excimer Lazer uygulaması sayesinde gözde meydana gelen kırma bozukluklarının giderildiği bu ameliyatta hastaların daha net görmesi sağlanırken gözlük ve lens kullanımının da sona erdirilmesi amaçlanır.

Global Dr. Göz uzmanları gözünüzde meydana gelen kırma kusurlarını;

  • Lasik
  • Wavefornt

yöntemi ile ortadan kaldırarak kaliteli bir yaşam sürmenize yardımcı olur. Bu anlamda dünyanın en ileri tedavi yöntemlerinden bir tanesi kabul edilen Lasik + Wavefront birleşimi olan iLasik yöntemi sağlığınıza kavuşmanıza yardımcı olur.

Lazer Göz Ameliyatı Nasıl Uygulanır?

Lazer göz ameliyatı için Global Dr. Göz uzmanlarına başvurduğunuzda ilk olarak gözünüz ile ilgili gerekli tetkikler yapılır. Testler ve muayene sonrasında Global Dr. Göz uzmanları tarafından lazer göz ameliyatına uygun görülen hastaların yatış işlemleri başlatılır. Uzmanlarımız tarafından en sık tercih edilen ameliyat yöntemi olan iLasik ile düzeltilmeye çalışılan kırma bozuklukları şu şekilde yapılır;

Kornea üzerindeki ince tabaka lazer ile kesilir. Sonrasında lazer ile korneanın numara düzeltme işlemi yapılır. Excimer Lazer kullanılan bu aşamada gözün arka kısmındaki retina ve sinirlere hiçbir şekilde zarar verilmez. Yaklaşık 30 saniye süren lazer uygulaması sonrası korneada açılan kısım kapatılır. Bu aşamadan sonra gözler bandajlanmadan operasyon bitirilir. Global Dr. Göz uzmanları eşliğinde yapılan kontroller sonrasında hasta taburcu edilir.

iLasik, günümüzün yenilikçi lazer teknolojisi intralase ve kişiye özel tedavi sunan wavefront kombinasyonudur. iLasik, tamamen kişiye özel bir tedavi olup, kişisel görüş kalitesi temel alınarak yapılmaktadır. Mekanik hiçbir girişime izin vermeyen tamamen bilgisayar kontrollü sistem, lasik için gerekli korneal kesi bıçaksız son derece güvenilir bir hassasiyetle lazer ile yapmaktadır. 10 dakika süren ameliyat esnasında, hasta herhangi bir ağrı hissetmez. Hasta, sadece 5-6 saat hassasiyet hissedebilir, ancak gözü kapatılmaz ve günlük yaşantısını sürdürür.

Excimer lazer cerrahisinde tüm tedavi çeşitleri standart veya wavefront tekniği ile yapılabilir. Sadece PTK düzeltme amacı olmayan terapi amaçlı bir yöntem olduğundan bağımsız olarak uygulanır.

Bazı gözlerde miyop, hipermetrop veya astigmat gibi kırma kusuru ile birlikte aberasyon adı verilen gözün optik düzensizlikleri mevcuttur. Bu aberasyonlar gece görüşü ve görme keskinliğinde azalmaya neden olabilir. Bu durumda kornea kırma kusuru ile birlikte aberasyonları da düzeltmek gece görüşü ve görme keskinliğinde artışa neden olabilir.

Standart lazer tedavisinde yalnızca hastanın gözlük derecesi esas alınarak bir lazer düzeltmesi yapılır. Wavefront tedavisinde ise wavefront cihazı, kornea tabakası, göz merceği ve sinir tabakasında oluşan ışık saçılmalarını ayrıntılı bir şekilde ölçer ve bu ölçüme göre bir tedavi şeması düzenler. Wavefront cihazında hesaplanan tedavi şeması lazer cihazına aktarılır ve böylece kişiye özel lazer tedavisi yapılmış olur. Wavefront sistemi ile lazer tedavisi uygulanmış olan hastalarda tedavi sonrasında standart lazer tedavisine göre daha kaliteli görüş elde edilebildiği gibi gece görüş problemleri de daha az ortaya çıkmaktadır.

Wavefront tedavisinin en önemli uygulama alanlarından birini de standart lazer tedavisi ile başarısız kalınmış olan hastalar oluşturur. Standart lazer tedavisi sonrasında gözünde kusur kalmış, gece görüş problemi olan veya herhangi bir başka sebeple tedavinin uygun yapılamadığı hastalarda mutlaka Wavefront tedavisinin tercih edilmesi gerekmektedir.

LASİK cerrahisi, kornea tabakasında bir kesi yapılarak, kesilen bu ince tabakayı (flep) kaldırıp yatak kısmına lazer uygulama prensibine dayanır.

Klasik lasik cerrahisinde mikrokeratom adı verilen cihaz metal bir bıçak yardımı ile kornea tabakasında flep adı verilen ince tabakayı oluşturur.

Merkezimizde bu kesi işlemi femtosaniye lazer (INTRALASE) vasıtasıyla yapılabilmektedir. Lazer ile yapılan kesinin kalitesi daha yüksek, komplikasyon oranı daha azdır. Tedavinin lazer kesisi aşamasından sonrası klasik lasik cerrahisi ile aynıdır. İntralase ile daha ince flepler daha güvenle oluşturulabildiğinden korneası ince olduğu için klasik lasik yapılması mümkün olmayan bazı hastalarda intralase ile lasik tedavisi yapılması mümkün olabilmektedir. İntralase lasik tedavi işleminin tamamı yaklaşık olarak 45 saniyede tamamlanır.