nöro oftalmoloji

Nöro Oftalmoloji

Nöro oftalmoloji görme duyusunun gözden çıkıp beyne ulaşana kadarki sinirsel iletimi ile ilgili problemlerin belirlenmesi ve tedavi edilmesi üzerine çalışan bilim dalıdır. Bir cisimden yansıyan ışık göz bebeğinden içeri girer ve retinaya düşer. Retinadaki reseptörler ışığı algılayarak elektrik sinyallerine dönüştürür. Elektrik sinyalleri optik sinir aracılığıyla çeşitli bölgelerden geçer ve beyne ulaşır. Beyne ulaşan bilginin anlamlandırılması için görme ile ilgili merkeze ulaşması gerekir. Bütün bu sürecin işleyişi nöro-oftalmoloji tarafından incelenir.

Nöro oftalmik hastalıklar görme kayıplarında önemli yere sahiptir. Sinir dokusunun kendini yenileme özelliği olmadığından oluşabilecek problemler sinirsel zarara sebep olmadan tedavi edilmelidir.

Nöro oftalmik Hastalıkların Belirtileri Nelerdir?

Sinirler ile ilgili problemler farklı sebeplerden dolayı ortaya çıksa da sinirsel ileti bozulacağından görme problemleri ortaya çıkacaktır. Nöro oftalmik hastalıkların belirtileri birbirleri ile benzerlik gösterir. Bu hastalıklara acil müdahale edilmezse görme duyusu tamamen kaybedilebilir. Nöro-oftalmik hastalıklarda en yaygın belirti görme keskinliğinin azalması, bulanık görme ve görme alanı kayıplarıdır. Görme kayıpları zamanla ilerleyen türdedir. Gelip geçici görme kaybı veya bulanıklık da görülebilir. Bununla birlikte göz bebeğinde daralma ve farklı büyüklükte göz bebekleri oluşabilir.

Nöro oftalmik Hastalıklar Nelerdir?

  • İskemik optik nöropati: Dokuya ulaşan kan akımının azalmasına bağlı olarak gelişir. İlerleyen yaş grubunda en sık görülen akut nöropati çeşididir. Genellikle geri dönüşümü olmayan görme keskinliğinde azalma ve görme alanı kaybına neden olur. Acil müdahale ile sinire giden kan akımı sağlanmalıdır. Aksi halde görme duyusu tamamen kaybedilebilir.
  • Optik nevrit (göz siniri iltihabı): Kadınlarda daha sık görülen ve ağrılı görme kaybına sebep olan problemdir. Bu durum MS olarak bilinen hastalık ile ilişkili olabilmektedir. MS hastalığında vücut bağışıklık sistemi kendi dokularına saldırır. Bağışıklık hücrelerinin optik sinire saldırması sonucu optik nevrit görülür. Hastalarda renklerde bozulma ve parlaklık azalması şikayetleri görülür. Şikayetler ve ağrı tek gözde kendini gösterir. MS tedavisi amacıyla immün sistemi baskılayan ilaçlar kullanılır.
  • Papil ödem:Optik sinir başında oluşan ödem ve baskı ile ortaya çıkar. Papil ödemin asıl sebebi kafa içi basıncın artmasıdır. BOS adı verilen sıvı beyin ve omuriliği çevreler. Fazla BOS üretimi veya yeterince geri emilememesi kafa içi basıncı artırır. Kafa içi basıncın düşürülerek normal değerleri alması sağlanmalıdır.
  • Çift görme: İki gözde farklı görüntü oluşması sonucu oluşur. Her Bir göz 6 adet kas ile hareket ettirilir. Kasların uyarılması özel sinirlerle olur ve iki göz arasında bağlantı vardır. Eş zamanlı hareket eden gözler aynı noktaya odaklanır. Gözler arasındaki bu koordineli çalışma bozulursa iki göz farklı yönlere bakar ve farklı cisimleri görür. Bunun sonucunda çift görme oluşur. Bu durumun sebebi göz kaslarını uyaran sinirler olabilir.