akıllı lens

Lazer Göz Ameliyatı (Excimer Lazer)

Görme bozukluklarının kalıcı tedavisini sağlayabilmek için excimer lazer, halk arasında bilenen adı ile lazer göz ameliyatı yapılır. Miyop, hipermetrop ve astigmat gibi göz bozuklukları, lazer ameliyat ile hastaların göz dereceleri sıfırlanabilmektedir. 18 yaşını doldurmuş olan herkes lazer göz ameliyatı ile görme kusurlarını ve gözlüklerini geride bırakabilir.

Lazer Çeşitleri

İlasik, günümüzün yenilikçi lazer teknolojisi intralase ve kişiye özel tedavi sunan wavefront kombinasyonudur. İlasik, tamamen kişiye özel bir tedavi olup, kişisel görüş kalitesi temel alınarak yapılmaktadır. Mekanik hiçbir girişime izin vermeyen tamamen bilgisayar kontrollü sistem, lasik için gerekli korneal kesi bıçaksız son derece güvenilir bir hassasiyetle lazer ile yapmaktadır. 10 dakika süren ameliyat esnasında, hasta herhangi bir ağrı hissetmez. Hasta, sadece 5-6 saat hassasiyet hissedebilir, ancak gözü kapatılmaz ve günlük yaşantısını sürdürür.

Bazı gözlerde miyop, hipermetrop veya astigmat gibi kırma kusuru ile birlikte aberasyon adı verilen gözün optik düzensizlikleri mevcuttur. Bu aberasyonlar gece görüşü ve görme keskinliğinde azalmaya neden olabilir. Bu durumda kornea kırma kusuru ile birlikte aberasyonları da düzeltmek gece görüşü ve görme keskinliğinde artışa neden olabilir.

Standart lazer tedavisinde yalnızca hastanın gözlük derecesi esas alınarak bir lazer düzeltmesi yapılır. Wavefront tedavisinde ise wavefront cihazı, kornea tabakası, göz merceği ve sinir tabakasında oluşan ışık saçılmalarını ayrıntılı bir şekilde ölçerek 3 boyutlu haritasını çıkartır ve tedavi şeması düzenler. Hesaplanan tedavi şeması lazer cihazına aktarılır ve böylece kişiye özel lazer tedavisi yapılmış olur. Wavefront sistemi ile lazer tedavisi uygulanmış olan hastalarda tedavi sonrasında standart lazer tedavisine göre daha kaliteli görüş elde edilebildiği gibi gece görüş problemleri de daha az ortaya çıkmaktadır.

Klasik lasik cerrahisinde mikrokeratom adı verilen cihaz metal bir bıçak yardımı ile kornea tabakasında flep adı verilen ince tabakayı oluşturur.  Gelişen teknoloji ile bu kesi işlemi femtosaniye lazer (INTRALASE) vasıtasıyla yapılabilmektedir. Lazer ile yapılan kesinin kalitesi daha yüksek, komplikasyon oranı daha azdır. Tedavinin lazer kesisi aşamasından sonrası klasik lasik cerrahisi ile aynıdır.

İntralase ile daha ince flepler daha güvenle oluşturulabildiğinden korneası ince olduğu için klasik lasik yapılması mümkün olmayan bazı hastalarda intralase ile lasik tedavisi yapılması mümkün olabilmektedir. Global Dr Göz’de başarıyla uygulanan intralase lasik tedavi işleminin tamamı yaklaşık olarak 45 saniyede tamamlanır.

 • 18 yaşını doldurmuş olanlar,
 • Son 1 yılda göz derecesi 0.50 dereceden fazla değişmemiş olanlar,
 • En fazla -8 dereceye kadar miyopi, -5 dereceye kadar astigmat ya da +5 derece kadar hipermetropisi olanlar,
 • Kornea kalınlığı yeterli kalınlıkta ve dokusu sağlam olanlar,
 • Gözlerinde başka herhangi bir hastalık bulunmayanlar,
 • Yapılacak ön muayene ve tetkikler neticesinde göz yapısı ve retina tabakası ameliyata uygun bulunan kişiler lazerle tedavi edilebilmektedir.
 • Romatizmal hastalıkları olanlar,
 • Kalp hastaları,
 • Diyabet hastaları,
 • Hamile ya da bebek emziren kadınlar,
 • Keratokonus hastaları,
 • Göz tansiyon, üveit, ileri derecede kuru göz vb. göz hastalıkları olanlar.
 • Retina tabakasında dekolman riski olan ve retina ameliyatı geçirmiş olanlar.

ÜCRETSİZ BİLGİ AL